niedziela, 22 lutego 2015

I posiedzenie Sejmu X kadencji-kontynuacja


21.02.2015 odbyła sie kontynuacja I posiedzenia. Sejm jednomyślnie wybrał na drugą kadencję Juckina na Sędziego Sądu Najwyższego głosami 240:0
Posłowie wysłuchali również expoze premiera

Panie Prezydencie! Panie Marszałku! Szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Szanowni Goście!
Mam zaszczyt przemawiać w tej chwili. Jest to dla mnie niezwykły zaszczyt, ale i obowiązek. Obowiązek, bo osoby, które mi zaufały chcą, bym godnie ich reprezentował. Długo zastanawiałem się nad składem Rady Ministrów, by wybrać zaufane osoby. Pragnę również poinformować, że po raz ostatni zostaję premierem. Chcę dać temu stanowisku trochę oddechu. Przejdźmy do konkretów, bo te najbardziej Państwa interesują. W tej kadencji postawiłem postawić sobie dosyć ambitny cel – złożenie co najmniej 40 ustaw w tej kadencji. Mam nadzieję, że przy pomocy Ministrów, uda mi się ten plan zrealizować. Postanowiłem również, żeby co dwa tygodnie odbywały się półgodzinne spotkania Rady Ministrów. Aby moje dzisiejsze expose było czytelnym i prostym komunikatem, pozwoliłem sobie je podzielić na pięć części:
1. Republika Zapytaj:
Chcę zreformować w szczególności instytucję Sejmu. Obecnie głosowania trwają czasami ponad 5-10 minut, bo znajdzie się poseł, który opuści salę obrad. Okazuje się, że problem jest duży, gdyż długie oczekiwanie po prostu destabilizuje prace Wysokiej Izby. Dlatego proponuję, żeby głosowanie trwało maksymalnie do 5 minut i poseł, który nie weźmie udziału w połowie głosowań w danym dniu był ukarany karą od Marszałka Sejmu. Problemem jest też częsta absencja parlamentarzystów. Nierzadko zdarza się, że dany poseł pojawi się na posiedzeniu wyłącznie dwa czy trzy razy podczas trwania kadencji. Uważam, że najodpowiedniejszym „lekarstwem” na tę dolegliwość byłoby zwiększenie możliwości Marszałka Sejmu. Podczas debaty parlamentarnej Pan Marcin wspomniał o organizowaniu debat o sprawach Polski. Uważam, że jest to bardzo dobry sposób promocji naszej Republiki. Debaty powinny być otwarte, żeby mógł na nie przybyć każdy, kto chce. Warto, żeby pojawiały się na nich ważne osobistości z kategorii Polityka i Rząd, by przekonały się, że nie jesteśmy „dziećmi z piaskownicy”, lecz rozmawiamy również o ważnych problemach dotykających Polaków. Wspomniano również o konieczności rozwijania Telewizji Sejmu Zapytaj oraz Zapytajowskiej Agencji Prasowej. W tej sprawie nie chcę się obszernie wypowiadać, gdyż obie stacje należą do prywatnych osób i rząd nie może w żaden sposób ingerować w ich sprawy. Informuję, że Rada Ministrów będzie organizowała konferencje prasowe na prośbę reporterów. 
2. Siły Zbrojne. 
Jeszcze kilka lat temu myśleliśmy, że problemy wojenne nas nie dotyczą, że Europa zażegnała już wszystkie konflikty. Nic bardziej mylnego. Ten problem dotyczy każdego miejsca na świecie. Dlatego powinniśmy dbać o nasze siły zbrojne i ciągle je unowocześniać. Głównym problemem wojska polskiego jest to, że często żołnierze zamiast ćwiczyć, zajmują się administracją. Chcemy ucywilnić stanowiska administracyjne. Planujemy również zasilić pieniędzmi z rezerwy budżetowej (obecnie wynosi około 423,609,292 zł) fundusz dla służb wywiadowczych. Należy się zastanowić, co robić ze sprzętem z demobilu. Moim zdaniem nie powinniśmy niszczyć ani sprzedawać broni palnej – w 2006 roku Siły Zbrojne RP posiadały 2 257 500 sztuk broni palnej, co pozwalałoby wydanie jednej sztuki broni na ~9,16% ludności Polski w wieku produkcyjnym. To stanowczo za mało! Obywatele powinni znać podstawy obsługi broni. Sprawa sił zbrojnych jest dynamiczna, ciągle się rozwija, dlatego nie chciałbym obszernie wypowiadać się na ten temat, aby nie obiecywać gruszek na wierzbie. 
3. Administracja.
Ciągle będziemy kontynuować program „Stop biurokracji” poprzez likwidację niepotrzebnych stanowisk. Niedorzeczne jest, że czynność, którą wykonać mogłaby jedna osoba, wykonują dwie lub trzy. Uważamy, że przywileje i uposażenia powinny być jak najmniejsze. Nie można mówić, że nie ma pieniędzy, gdy urzędnicy i parlamentarzyści dostają wysokie premie i dodatki. W poprzedniej kadencji zrobiliśmy już wiele – zmniejszyliśmy zarobki radnych, posłów i senatorów. 
4. Gospodarka. 
Jest to bardzo ważna dziedzina w państwie. Każdą zmianę powinniśmy ustalać z opozycją. Wiele w tej sprawie zrobiliśmy. Udało nam się przyjąć ustawę o podatku dla samorządu – 2% całego podatku VAT, które dotychczas trafiało z terenu miasta, gminy lub wsi do państwa, zostaje w budżecie na inwestycje. Jest to bardzo cenne dla samorządów, gdyż nie potrzebują dużych pieniędzy od państwa i mogą konkretnie zaplanować swój budżet. Do kodeksu pracy należy wprowadzić zasadę „równa płaca za równą płacę”. Gwarantowałoby to równą płacę niezależnie od płci lub wieku. 

5. Straż Miejska. 
Moim zdaniem Straż Miejska jest niepotrzebna, gdyż dubluje obowiązki policji. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aż 62% mandatów strażnicy nałożyli za wykroczenia drogowe. Koszt utrzymania tej służby jest wysoki, niewspółmierny do efektów. Trzeba się zastanowić, czy całkowicie zlikwidować Straż Miejską, czy wyłącznie zachować ją w większych miastach. Jak w każdej sprawie są argumenty „za” i „przeciw”. Osobiście popieram stopniową likwidację tej formacji, aby do 2018 roku jej zadania przejęła całkowicie policja. Poziom bezpieczeństwa tam, gdzie zlikwidowano Straż Miejską, wcale się nie pogorszył. 

W swoim expose przedstawiłem tylko najważniejsze plany i cele. Jako Premier Rep. Zapytaj nie chcę obiecywać gruszek na wierzbie, tylko możliwe do spełnienia obietnice. Wierzę, że moje cele są do spełnienia. Mam nadzieję, że przekonałem Państwa do udzielenia mi i Radzie Ministrów wotum zaufania. 
Dziękuję.

Sejm udzielił jednomyślnie wotum zaufania rządowi głosami 217:0

21.02.2015

0 komentarze:

Prześlij komentarz