niedziela, 25 stycznia 2015

Briefing premiera



Dziś premier kuna2009 wydał briefing prasowy dot. wczorajszej debaty

Drodzy Państwo, 
już 31 stycznia pójdziemy ponownie do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli na najbliższe cztery miesiące. Nowa kadencja na pewno będzie bardzo kluczowa w historii Republiki Zapytaj. Sami dziś zauważamy, że zainteresowania nią są coraz większe. Do wyborów zarejestrowano co prawda tylko trzy komitety, ale inne dwa już się rozwijają. Mam tu na myśli partie MondriegoFacia i Kamila Bednarskiego. Cóż szkodzi, żeby się również angażowali jako partia pozaparlamentarna w rozwój Sejmu? Nic! W takim razie mam nadzieję, że będą aktywnie nas wspierać. Wczorajsza debata dała mi dużo do myślenia, sporo przeanalizowałem. Zauważyłem, że mamy dużo pomysłów na lepszą Polskę. Wspólnie możemy to zrobić. Już kilkakrotnie w moich exspoze wspominałem, że rząd musi współpracować z opozycją, bo inaczej nie da się rozbić nic sensownego. W tej kadencji chciałbym skupić się głownie na polskiej gospodarce. Przygotowałem kilka projektów, które chciałbym zrealizować w nowej kadencji – niezależnie czy jako Prezes Rady Ministrów, czy jako osoba spoza rządu. Całość opiera się na 3 filarach:
I. Rozwój Republiki Zapytaj:
a) Pan Marcin wczoraj stwierdził, że bez obywateli żadne państwo nie istnieje. To bardzo istotne. Dlatego należy położyć duży nacisk na to, by inni użytkownicy się nami zainteresowali. Niektórzy mogą zapytać – jak? Otóż sposobów jest wiele. Na pewno nie możemy sobie pozwolić na spam, czyli nachalną reklamę. Tym tylko zniechęcamy innych. Moim zdaniem najlepszym sposobem na popularyzację Republiki Zapytaj jest promowanie zakładania partii. Sami widzimy, że partie przyciągają wiele osób. Niech nawet z jednego ugrupowania Sejmem zainteresuje się mała grupka osób, to i tak jest to sukces. Bo nie najważniejsza jest ilość, a jakość. Należy przeprowadzać również raz w miesiącu otwarte debaty dla użytkowników o sprawach krajowych. Sama forma debaty może niektórych zaciekawić. Mamy również Telewizję Zapytaj i Zapytajowską Agencję Prasową. Są to świetne inicjatywy. Powinniśmy doprowadzić je do takiego stanu, by stały się prawdziwym centrum informacji. Najciekawsze i najważniejsze informacje z Republiki i Polski. Osobiście mogę zaoferować pomoc w rozwoju. Moim zdaniem znajdą się osoby, które byłby zainteresowane dziennikarstwem. 
b) Z każdą kadencją pojawiają się nowe twarze w ławach sejmowych. Są to zazwyczaj 2-3 nowe osoby. Często trudno odnaleźć się w tak rozbudowanym państwie jakim jest Republika Zapytaj. Sama ilość instytucji jest duża. Oczywiście nie możemy pozwolić na to, by nowicjusz nie znał żadnych przepisów ani funkcjonowania Sejmu. Planuję w kadencji utworzyć System Pomocy Parlamentarnej. Polegałoby to na krótkich „wykładach” zamieszanych np. w Telewizji Zapytaj lub ZAP. W interpretowaniu prawa myślę, że pomóc mogliby Sędziowie. 
II. Prawo Republiki Zapytaj: 
a) Moim zdaniem należy dodać kilka paragrafów do Kodeksu Karnego. 
b) Jesteśmy dość specyficznym wirtualnym państwie. Tworzymy również wewnętrzne prawo, ale i zmieniamy istniejące już w Polsce. Powinniśmy dodać artykuł o brzmieniu: 
„ W Republice Zapytaj oprócz prawa wewnętrznego obowiązuje również prawo krajowe, z wyłączeniem istniejących już przepisów prawnych”
O co w tym dokładnie chodzi? Najprościej mówiąc – w sytuacjach, których nie przewiduje nasze prawo, moc ma prawo ogólnokrajowe. 
Równocześnie należy dodać podobny artykuł do Kodeksu Karnego Republiki Zapytaj. Jeżeli kodeks czegoś nie przewiduje, co w Polsce normalnie jest karane, to u nas również jest. Oczywiście z wyłączeniem kar, bo nierozsądne byłoby, żeby wymiar kary w warunkach wirtualnych wynosił kilkanaście lat. 
c) Więcej uprawnień powinien otrzymać Sąd Najwyższy Zapytaj. 72 godziny na wydanie wyroku obowiązują wyłącznie w przypadku posła, prezydenta i sędziego. Teoretycznie w sprawie zwykłego obywatela Sąd może wydać wyrok nawet miesiąc później. Należy to uregulować i dać sędziom na decyzję do 7 dni roboczych. Przy okazji pozwolę sobie odnieść się tutaj do sprawy lukierjestmniam. Wiele osób uważa, że jest to FIGO5. Jednakże nie przyznaje się do tego, przez co trudno ustalić wynik wielu spraw sądowych. Sposobem na to może być porównanie adresów IP byłych kont FIGA i lukierjestmniam. Ale czy Sąd Najwyższy lub Komisja Wyborcza Zapytaj (w czasie wyborów) ma prawo tego zażądać? Otóż tak, bo pozwala na to kilka artykułów. W przypadku KWZ ustala to artykuł 86: 
„Prezes jak i członkowie KWZ są zobowiązani do całodniowego sprawdzania ważności głosów” 
W naszym przypadku ważność głosów ustala się na podstawie kilku czynników, m.in. daty rejestracji. Żeby ustalić ważność głosu należy również wziąć pod uwagę, czy konto nie jest czyimś multikontem. W tej sytuacji do ustalenia tego pomocne może być porównanie adresów IP. Więc w tej sytuacji, moim zdaniem, KWZ ma prawo do sprawdzania adresów IP. A jeżeli chcemy mieć stuprocentową pewność, że chociażby Sąd Najwyższy może to zrobić? Tu przytoczę ustawę w sprawie przeprowadzania czynności kontrolnych przez Sąd Najwyższy i Komisję Wyborczą Zapytaj. Artykuł pierwszy głosi, że czynności kontrolne są przeprowadzane w przypadku uzasadnionej obawy o naruszenie prawa. Oczywiście fałszowanie wyborów jest naruszeniem prawa, w związku z czym można przeprowadzić kontrolę. Przejdźmy dalej. Według tej samej ustawy , przesłuchiwany ma obowiązek odpowiedzieć w ciągu 5 dni na pytanie kontrolera. Wystarczy sprawnie zadać pytanie i gotowe. 
d) Ministerstwa:
Przyszły Premier powinien przydzielić zadania dla swoich ministerstw. Byłoby to bardzo pomocne, ponieważ ministrowie nie wchodziliby sobie w kompetencje. Od zawsze najwięcej pracy ma Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ciekawym pomysłem byłoby stworzenie Ministerstwa Demografii i Spraw Społecznych (pomysł Pana Marcina), aby odciążyć MSWiA. Żeby nie tworzyć zbędnych ministerstw, podpiąłbym Ministerstwo Finansów i Gospodarki pod Premiera. 

III. Gospodarka, administracja i prawo krajowe. 
W tej kwestii dużo zależy jaka partia (lub partie) będą rządzić. Gdybym został Premierem, to na pewno kontynuowałbym przez trzecią kadencję program „Stop biurokracji”. Urzędnicy w Polsce ciągle czują się jak święte krowy. Za swoje błędy każdy powinien odpowiadać indywidualnie. Ich liczbę należy również sukcesywnie zmniejszać poprzez różne reformy administracyjne. Prezydencio podczas wczorajszej debaty przedstawił program gospodarczy dla Polski. Mamy nadzieję, że dzięki tym reformom powstanie wiele nowych firm i Polska zacznie przyciągać inwestorów. Dlaczego w tej kwestii tak krótko się wypowiedziałem? Ponieważ każda z trzech partii ma inne pomysły gospodarcze, a tak naprawdę nie wiadomo, która wygra, i które pomysły zostaną zrealizowane.

25.01.2015

0 komentarze:

Prześlij komentarz